Africká mytologie
Africká mytologie je složitá. Afika je veliký kontinent. Existuje zde mnoho zemí, regionů, jazyků, kmenů a kutur. Další problémem jsou imperialistické vlády a nadvlády, které zasáhly do kultur těchto zemí. To vše podporuje velkou paletu různých bohů. Tradiční africká víra je převážně monoteistická, plná duchů předků.
Top afrických bohů
- Bumba
- Shanko
- Elegua
- Yemaya
- Abassi
- Obatala
- Eshu
- Orishas
- Anansi
- Olorun
Bumba
Bůh zvratků - ano čtete dobře - zvratků.
Na začátku, všechno byla tma. Pak se ze tmy přišel Bumba, obří bledé postavy. Necítil se dobře. Vlastně se necítil dobře už miliony let, nebo%t jeho samota ho dělala nemocným. Nejprve vyzracel Slunce, poté Měsíc a nakonec i Zemi. Na tu vyvrhl 9 druhů lidí. Vyčerpán usedl a sledoval, jak se lidstvo množí. Tak vznikl veškerý život na Zemi a Bumba už nebyl nikdy osamocený. - Dobrou chuť
Shanko
Matka vody a porodu. Je také bohyně měsíce. Její oblíbeně číslo je 7.
Opilý a neukázněný Stvořitel lidského pokolení.
V africké mytologii mají chameleoni ohromný význam. V přeneseném smyslu hrají stejnou roli jako biblický had.
Chameleoni však mají ještě víc mystických významů. Zde můžeme uvést pouze některé.
Některé africké kmeny si vypráví báji o počátku nesmrtelnosti člověka. Podle ní přinášelo člověku nesmrtelnost svaté poselství chameleonů. Protože chameleoni se pohybují velmi rozvážně a často zůstávají sedět, aby se najedli nebo očistili, pokráčovali velmi pomalu.
Na tomto místě se interpretace mnoha kmenů liší. Jedno z pojetí zní: „Had, který chameleony pronásledoval z božího příkazu, spěchal co nejrychleji za člověkem, aby mu řekl, že bude smrtelný. Když dorazili chameleoni, člověk už slyšel falešné poselství a chameleoni se vlekli zpět k bohu. Ten se rozhněval a rozhodl, že hadi a chameleoni se při každé příležitosti zabíjejí“.
Další pojetí zní: „Mezitím bylo vybráno rychlejší zvíře (jsou uváděna různá zvířata - ještěrka, zajíc, hmyz, ptáci), aby člověku vyřídilo poselství o smrtelnosti. Protože člověk toto poselství přijal, přestal chameleonovi důvěřovat. Tak na svět přišla smrt a mnoho kmenů nenávidí chameleony“.
Jiné kmeny nemají snahu chameleonům něco vyčítat a od přírodyje považují za velmi pomalé. Také na těchto málo případech můžeme poznat, jak hluboce jsou chameleoni zakořeněni v myslích afričanů.
V mytologii obyvatel Madagaskaru nehrají chameleoni žádnou významnou roli. Některé kmeny žijí velmi izolovaně a ve shodě s přírodou. Různé skupiny mají k chameleonům vytvořeny odlišné postoje. Zatímco některé kmeny na východním pobřeží se jim vyhýbají, protože přinášejí neštěstí, na jihu jsou využíváni kouzelníky k léčení nemocí. Chameleoni jsou drženi před obličejem nemocného a kouzelníci posuzují reakci. Chameleonům jsou ale připisovány také čarodějné schopnosti. Když žena pohlédne chameleonovi do oka, je tak zohavena, že se nikdy nevdá. Přirozeně, s postupující civilizací tyto pověry mizí. Podobné vlastnosti byly dříve připisovány našim mlokům Salamandra salamandra.
U mnoha národů hrají chameleoni významnou roli v léčitelství. Sušené chameleony je možné získat na trzích v severní a západní Africe.zdroj
obsah je majetkem www.paranormal-activity.estranky.cz a jeho kopírování je trestné