Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlkodlaci - Werwolfs

http://orig07.deviantart.net/98de/f/2011/099/0/1/real_werewolf_by_vikinghiccup-d3dlzcr.jpg

 

Vlkodlak (ze slovanských slov vlk a dlaka – kůže se srstí) je bájná bytost; člověk s možností proměnit se ve vlka či jiného antropomorfního tvora, který je vlku podoben.

Zatímco myšlenka proměny vlka v člověka se v lidských mýtech a mytologiích vyskytuje prakticky od počátku mýtů, myšlenka vlkodlaka je relativně nová a pochází až ze středověku. Ze starých mýtů mají nejblíže k pojetí vlkodlaka „íránští dvounozí vlci“, kteří se vyskytovali v raných textech zoroastrismu, ale zde se nijak výrazně neprosadili.
Klasická představa vlkodlaka pochází ze středověku a pochází z germánských představ, kde byl vlk zvíře zasvěcené Wodanu a nebyl tedy původně považován za „zlého“. Z báje „O Wodanu a jeho vlcích“ se postupně vyvinula pověst „O divokém lovci a jeho psích“ ze které časem vznikly první představy o vlkodlacích. Bez ohledu na germánské představy se myšlenka vlkodlaka vyvinula i u Slovanů, kde byl vlk považován za „zlého tvora“ tradičně. Za pravděpodobně nejstarší zmínku o vlkodlacích bývá považována pasáž ve Slově o pluku Igorově, kde kníže Vseslav běhal v noci jako vlk. Existuje ještě celá řada míst, kde se tato představa vyvinula nebo kam byla zanesena, ale za původní představy lze považovat germánsko-slovanské vlkodlaky. Mezi nimi zpočátku existovalo mnoho rozdílů, které se ovšem poměrně brzy smazaly. O vlkodlacích se však nevytvořila zcela jednotná představa, naopak vznikla lokální specifika, která byla zpravidla ovlivněna místními pověstmi a strachy.

Poměrně zajímavé a komplikované byly i představy o procesu, kterým se člověk nebo umrlec mohl stát vlkodlakem. Tyto představy lze rozdělit do několika základních skupin a je třeba mít na paměti, že nikde nebyly všechny tyto možnosti uznávány.

  1. Způsob či doba narození - do této skupiny patří názor, že vlkodlakem se stává zejména ten (stát se jím nemusí, ale je to velmi pravděpodobné) kdo se narodí s již vyrostlými zuby, nebo nohama napřed, dále jsou to lidé narození v určitých astrologických momentech (např. za úplňku, 24. prosince). Vlkodlakem se člověk musí stát, pokud pochází ze styku ženy s upírem, nebo vlkem; pokud žena neotěhotněla s upírem (vlkem), ale měla s ním pohlavní styk, je to pouze velmi pravděpodobné. Je třeba si uvědomovat, že vlkodlaci od narození mají možnost proměňovat se i v jiná zvířata, než je vlk (ne ve všechna, ale je jich poměrně značný počet např. medvěd, pes, kočka, kráva)
  2. Zakletí - pokud čaroděj (nikoli čarodějnice) zakleje člověka do vlčí podoby, stává se „hodným“ vlkodlakem, který lidem nijak neškodí, naopak jim různě pomáhá v boji s upíry a ostatními vlkodlaky
  3. Přímým stykem - pokousání vlkodlakem již existujícím, vypití vlkodlačí moči (někdy stačí jakýkoli styk s touto močí)
  4. Umřelci - umřelec se vlkodlakem stane pokud přes jeho hrob přeběhne kočka, pes, nebo kohout.

Způsob jakým se člověk stane vlkodlakem ovlivní i jeho další chování. Pokud se člověk vlkodlakem narodil, byl nutně zlý, napadal dobytek i lidi, sál mléko a sesílal na dobytek mor. Obrana proti němu byla velmi složitá a prakticky nejjednodušší bylo zlikvidovat ho v jeho lidské podobě.

Zakletí vlkodlaci byli dobří, lidem pomáhali, vysvobozeni mohli být pouze tak, že z nich týž čaroděj, který je zaklel, opět kletbu sňal.
Vlkodlaci, kteří se stali vlkodlaky stykem s jiným vlkodlakem, nebyli nutně zlí (ačkoli zpravidla tomu tak bylo). Jejich přeměny byly často poměrně složité a proto se jich šlo zbavit jak v podobě člověčí, tak v podobě vlčí, ačkoliv nejjednodušší známý způsob proměny spočíval v udělání kotrmelce přes kládu. V pověstech některých národů (např. Lotyšů) se vlkodlak musel před proměnou svléknout do naha, přičemž své šaty nutně potřeboval ke zpětné proměně v člověka. Pokud mu šaty někdo např. ukradl, nemohl se vlkodlak proměnit a zůstal (často natrvalo) ve vlčí podobě.

Umrlci byli zpravidla neškodní, většinou se pouze vraceli domů za svojí ženou. Pokud s ní měli dítě, narodilo se bez kostí.

Zajímavostí je, že vlkodlak se za určitých okolností mohl stát vampýrem, zrovna tak dítě vzniklé spojením vlkodlaka a vědmy čekal vždy osud vampýra. Další poměrně zajímavým faktem je, že dost často vlkodlaci v lidovém podání splývali s upíry a existují o nich prakticky stejné historky.

Legenda o vzniku prvních vlkodlaků: V patnáctém století táhl Transylvánií Hrabě Vlad zvaný Tepesco. Na své cestě zničil i jeden z klášterů a všechny lidi v něm schované nechal povraždit. Opat ho tedy proklel. Když se o tři dny později Dracula změněný na upíra poprvé napil lidské krve, vstali prý lidé v klášteře z mrtvých a stali se vlkodlaky, neúnavně bojujícími proti upírům. Povstali prý, aby střežili lidský rod.

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Werwolf.png

vlkodlak na dobové rytině

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vlkodlak

(Marie, 15. 6. 2014 7:33)

Já vím: proměníš mně?Prosím.Chci být vlkodlak, ale nikdo mně nechce proměnit.

Re: Vlkodlak

(Natty, 6. 3. 2015 21:28)

Víš proč? tě nikdo nechce proměnit? protože bys potom časem litoval že jsi to po nich chtěl na jednu stranu je to super mít ty zbystřené smysly a tak ale na druhou stranu je to prokletí... věř mi...

Re: Re: Vlkodlak

( * Axel, 26. 6. 2017 16:09)

myslím si to stejné hlavně když se omilem dostaneš k nahlas puštěným reprákům :-(

Já z vás umřu :DD

(Sawina, 29. 5. 2015 17:08)

Panebože :DDD Ty komentáře typu : Proměníš mě prosím? Mě fakt dostávají :DD Jenom doufám, že je to jenom sranda...
Jinak moc pěkný blog :)

Re: Já z vás umřu :DD

(admin, 23. 2. 2016 12:12)

Dekuji planuji z toho udelat plnohodnotne webovky...

....

(admin, 23. 2. 2016 12:12)

Každemu co jeho jest... pry existuji lide co veri v lidi pribity ke krizi tak proc ne ve vlkodlaky ;)

:)))))):))))

(vlad, 22. 2. 2016 22:35)

vsichni ste posuci a na vlkodlaka si jen hrajete kdys si lízete kulky jak pes

Tohle musí být lež

(Já... Ne TY!, 20. 8. 2015 19:39)

Tohle musí být lež. Jako, že někdo na ně věří, to jo, ale nesmí se to přehánět. Vlkodlak je MÝTICKÉ STVOŘENÍ, které si vymysleli lidé. Vlkodlak, upír, zombí, anděl, podle mě i bůh jsou jen vymyšlené postavy. Například pro to, aby děti nezlobily, nebo aby bylo něco zajímavého ve filmech. Jestli existuje vlkodlak, tak ať mě to dokáže!

dotaz

(Alfa, 7. 4. 2015 14:20)

Mám otázku kde z byrate ti informace ?? O vlkodlacích ?? To píše té co se říkalo někde po vidalo ?? Je to blbost kravína

Re: dotaz

(Admin, 7. 4. 2015 22:50)

A co oresne je blbost jestli napisete cele tak nemam zajem o dalsi povidani s Vami...

Kto ví?

(peso2002, 30. 7. 2012 11:39)

Kto ví či je to pravda nebo ne.

Re: Kto ví?

(albatros, 26. 5. 2013 17:50)

Je to pravda!

Já vím:

(já vlkodak, 13. 8. 2013 18:06)

Já vím jeto pravda já se narodila nohama napřed.
Věřte mi být vlkodlak je super,ale je to zároveň i prokletí.
Má matka měla před 12lety styk s vlkodlakem.O 9 a půl měsíe jsem se narodila já.
Má matka mi řikala že měla těžký porod.

Re: Já vím:

(Peso2002, 25. 3. 2014 18:36)

Prd, a vlkodlak je voj.

Re: Já vím:Pomozte

(any, 7. 12. 2014 13:04)

Prosím vás proměníte mě Můžeme se sejít a udělat to moc to potřebuju moc vás prosím bydlím v mašove přestěhovali jsme se sem moc vás o to rosím

rada

(Michal, 17. 9. 2014 20:07)

Mam v sobě čast vlkodlaka a nemužu se proněnit poradtemi jak se promněnit

Re: rada

(Stalo jse mi podobné, 14. 11. 2014 21:34)

Neboj seš ještě polovic mládě a tak zachvíli to příde neboj

Já znám jednoho vlkodlaka

(Shakira-horse, 12. 2. 2014 18:42)

Remuse Lupina!:D

24. červenec

(peso2002, 16. 5. 2013 14:02)

Mohl by se nekdo stát vlkodlakem kdyby se narodil 24. července?

....

(Werewolf, 9. 3. 2012 19:29)

okopirovany