Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anneliese Michel

 

Anneliese Michel (21. září 1952 Leiblfing – 1. července 1976 Klingenberg am Main) byla bavorská studentka z katolické rodiny, jež se v době mezi zářím 1975 a červencem 1976 podrobila „velkému exorcismu“.

V roce 1968 se u ní objevily první příznaky mimořádných záchvatových stavů. Bez zjevné příčiny ve škole upadla do bezvědomí a následující noci si v silných křečích prokousla jazyk. Později uváděla, že během tohoto záchvatu cítila cizí sílu, jakoby ji vtiskovala do postele.

Po dalším záchvatu v srpnu 1969 rodinný lékař navrhl neurologické vyšetření s podezřením na epilepsii, avšak veškeré testy včetně EEG skončily s negativním výsledkem a vyšetření bylo uzavřeno jako epileptické onemocnění typu grand mal, prodělaný záchvat byl označen za cerebrální křeče nočního typu. Dostala antiepileptika, kterými byla léčena až do své smrti.

Během ozdravného pobytu po zánětu plic a pohrudnice následujícího roku prodělala další záchvat bezvědomí. Následné neurologické vyšetření opět nepotvrdilo žádnou patologii. Během tohoto pobytu v Mittelbergu zažila první vize, způsobené spíše než halucinací zřejmě silnou imaginací, jejímž obsahem byla podle jejích slov „obrovská šklebící se tlama ďábla“ („riesige teuflische Fratze“). Tato vize se jí vracela a ona postupně propadala apatii a depresi.

 

Poslední z řady těžkých záchvatů prodělala v červnu 1972, avšak vyšetření bylo opět negativní. Postupně si stěžuje na protivný zápach, který nikdo jiný necítil, imaginativní vize se dostavují stále častěji. V tomto okamžiku Anneliese začíná hledat pomoc v modlitbě a duchovním životě. Při pouti na San Damiano v Itálii nebyla schopná podívat se na obraz Krista ani vstoupit do kaple, dokonce při pouti napadla ženu, která se o tuto kapli starala.

V této době se o její případ začíná zajímat Adolf Rodewyk, považovaný za specialistu na exorcismus a posedlost, který do jejího života nechce zasahovat, avšak zároveň vyjadřuje přesvědčení, že se v jejím případě skutečně o posedlost jedná. V téže době se s ní seznámil kněz Ernst Alt, který se s ní začal pravidelně modlit. Poté, co na jeho doporučení Anneliese prodělala další neurologické vyšetření (opět s negativním výsledkem), požádal Alt würzburského biskupa Josefa Stangla, aby mohl provést exorcismus podle pravidel Rituale Romanum. Za podpory Rodewyka nakonec i přes biskupovo váhání Alt toto svolení získal v září 1975.

Mezitím se ovšem její stav výrazně zhoršil. Dočasně ochrnula, prodělala řadu křečových záchvatů, během nichž propadala zuřivosti a napadala okolní osoby a věci. Téměř přestala spát, trpěla záchvaty hyperaktivity, během nichž se vrhala do vzduchu i na zem, ubližovala si a po dobu několika hodin mohla neartikulovaně řvát a volat jméno Ježíš s prosbou o pomoc. Stěžovala si na návaly horka, přičemž ze sebe strhávala šaty nebo se obličejem smáčela v záchodové míse.

První exorcismus, který společně prováděli Ernst Alt a salvatorián Arnold Renz, se konal 24. září 1975 a po něm následovalo několik dalších „sezení“. Exorcisté během exorcismu údajně hovořili se šesti domnělými démony, kteří se měli označovat jako Kain, Nero, Jidáš, Lucifer, Hitler a farář Fleischmann (kněz z blízké vsi žijící v 16. století, který porušil celibát). Subjektivně se Anneliesin stav začal zlepšovat, v říjnu se u ní dostavily pozitivní vize a přestala upadat do transu. V únoru 1976 vize přestaly úplně. Fyzický stav se však i nadále zhoršoval, Anneliese ztrácela na váze, nepřijímala potravu, odmítala lékaře a zemřela 1. července 1976. Podle pitvy zemřela v důsledku podvýživy. Kritici případu tvrdí, že podvýživa byla způsobena postem během exorcismu, což však není možné kvůli délce tohoto exorcismu. Anneliese odmítala potravu systematicky a dlouhodobě bez ohledu na probíhající exorcismus.

Rodiče dívky a oba exorcisté byli o dva roky později odsouzeni k podmíněnému trestu odnětí svobody. Soudní znalec z oblasti medicíny označil za vážné pochybení, že v závěru svého života nebyla Anneliese Michel zklidněna silnějšími léky a že nebyla i proti své vůli vyživována uměle a nepodstoupila elektrošoky.

Později církevní komise prohlásila, že dívka posedlá ďáblem vůbec nebyla a že se exorcisté zmýlili v diagnóze. Přesto se u jejího hrobu scházeli poutníci a požadovali její blahoslavení. Tvrdili, že se její tělo nerozkládá, a tak byla 25. února 1978 exhumována; tělo jevilo běžné známky rozkladu.

 

Video

 

tento záznam byl použit i jako důkaz u soudu

 

Filmové zpracování

Počátkem prosince 2005 se do české distribuce dostal film režiséra Scotta Derricksona, jehož název byl změněn během natáčení z The Exorcism of Anneliese Michel na The Exorcism of Emily Rose. V České republice je ovšem promítán pod názvem V moci ďábla. ( ČSFD DOWNLOAD  UKÁZKA )

Děj je zde přenesen do Spojených států. Advokátka (Laura Linney) exorcisty (Tom Wilkinson) během procesu opět dospěje k víře v Boha. Vychází z konzervativního katolického pohledu, kritického i k tehdejší církvi, v níž byl ještě silný odkaz druhého vatikánského koncilu.

Roku 2006 vzniklo v Německu další filmové zpracování pod názvem

Requiem

ČSFD

   . Film získal prestižní ocenění kritiků FIPRESCI, bylo mu uděleno 5 národních cen German Film Award a mnoho dalších ocenění. Mladá herečka Sandra Hüller byla za svůj výkon v hlavní roli mimo jiné oceněna cenou Zlatý medvěd

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jirous98m@seznam.cz

(Omnus Omikron, 9. 7. 2019 10:26)

Ona nebyla posedlá byla narušená a pravděpodobně zneužívána sexuálně a psychotropními látky a možná měla i scjotogrneii a věda tohle zkoumala sice nejdřív tápala,ale nakonec to prokázala,nechápu jak v dnešní době může mít někdo tak středověký pohled na věc a je zajímavé že se dá dělat exorcismus skrze náboženské nesmysly a hlavně skrze různé náboženství a to jak křesťanství tak islám přitom je to úplně rozdílné náboženství a ano sice má stejný základ ( judaismus křesťanství islám jsou abrahámovská náboženství ) ale jinak jde o úplně rozdílné obsahy respektive i Bůh islámu a křesťanství je jiný,správně by se to mělo dát dělat jen skrze jediné skutečné pravé náboženství které je od Boha nebo se minimálně k Bohu nejvíce přibližuje ( což není,ani jediné náboženství a už vůbec ne abrahámovské ) je jedno jestli tyhle věci existují či neexistují,ale tohle je porucha oblíbená náboženským nátlakem sugescí a psychotropními látky.

VĚŘTE

(ROBO, 29. 3. 2014 21:08)

BOBRE SILI EGZISTUJOU ZLE SILI TAKE ROZHODNETE SAMI NA KTEROU STRANU SE DATE JE TO JEN NA VAS verte neverte jeto tak .

Strach

(Fachytráá 11, 7. 2. 2014 13:39)

Z takových příběhů mám straach.. :-( :-D

(milan, 6. 2. 2014 13:50)

Při pholedu na zvětšenou štítnou žlázu, je to ta boule na krku Anneliese, by se daly její stavy diagnostikovat i takto- pokud dojde ke zduření štítné žlázy a nedochází ke kvalitnímu lékařskému ošetřování nastávají u postižené\ho příznaky popisované v tomto případu, můj názor je ten že Annelies měla zdravotní problém se štítnou žlázou který po neléčení vygradoval ve výše uvedené zdravotní problémy.O tento případ jsem se hodně zajímal a z profesního hlediska jsem naprosto přesvědčen že Annelies prodělávala právě tento typ onemocnění. Tyto případy - podchycené a léčené v pravý čas nepředstavují žádný problém , v opačném případě nastávají příznaky popisované v tomto případu. CHUDÁK HOLKA.

oběť

(Denisa, 15. 1. 2014 14:43)

No, já si to myslím tak, pokud dívka vůbec něčím posedlá byla a ne jen velmi psychicky nemocná....pocházela z velmi věřící katolické rodiny, což samo o sobě v ní mohlo zanechat stopy....viz např. téma potlačované sexuality apod., témata, se kterými věřící, silně věřící, mají problém...všechny tyto zápasy a kontrasty se mohly realizovat v jejím podvědomí jako vytěsněné aspekty mysli...a ta vědomá manifestace mohl být potom takový výbuch toho všeho na povrch....a nebo, když vezmeme v úvahu i spirituální teorii, křesťanství často operuje s pocitem viny, oběti....a takové silné pocity mohou dle některých mystiků vyvolat tzv. trhliny v auře....pak se na tuto dívku skutečně mohli napojit velmi negativní bytosti z duchovní sféry a takto se na ní přiživovat, bavit se...kdo ví....myslím si, že silný, sebevědomý člověk s převážně pozitivním laděním těmto silám podlehnout nemůže z logiky věci...tato dívka dle mne byla obětí....své rodiny a hlavně, náboženských představ své církve, které z nějakého aspektu prostě silně prožívala....

démoni

(Jiří, 26. 2. 2013 10:48)

Jedním z problémů je ten, že pannu Marii lidé dali na místo, kde má být Ježíš Kristus - on je jediným spasitelem a prostředníkem mezi lidmi a Bohem. Démoni žádnou šílenou hrůzu z Marie vůbec nemají, šílenou hrůzu mají z Krista. To, že se rodina modlí k panně Marii a dalším "svatým" bylo marné a démoni sehráli divadlo o "velké paní" ze které mají hrůzu, taktéž z vyslovování jmen "svatých". Navíc Marie satanovi hlavu nerozdrtí - to udělá pouze a jenom Ježíš. Ta rodina se otevřela komunikaci s duchovním světem - v tomto případě panou Marií ( ve skutečnosti jde o projev démonů, kteří se snaží přimět lidi k tomu, aby na místo Krista dosadili někoho jiného ) a uzavřeli s ní "smlouvu o obětování". Boží Syn Ježíš Kristus se jednou provždy obětoval - další oběti již netřeba - nehledě na to, že jenom Syn Boha mohl lidem dát tuto oběť, protože byl naprosto "čistý", kdežto tato dívka měla tzv. dědičný hřích atd., takže další divadlo démonů. Myslím, že v tomto případě by pomohl jedině Kristus - z něho mají démoni největší hrůzu. Lidé se klanějí a uctívají Marii a "svaté" - tím odstranili Krista jakožto jediného prostředníka a modlidba potom jaksi nefunguje. To je vlastně cíl satana. Odstranit Krista a nahradit ho kdečím, v dnešní době třeba vírou v mimozemšťany. Jestliže se podíváme, jak Kristus vyháněl démony, tak to z exorcismem nemá nic společného...

Re: démoni

(Admin, 3. 3. 2013 18:39)

Dekujeme za sahodlouhy komentar. PA team prave zpracovava novou hypotezu omtomto pripadu prozradime jen, ze si zahravame s myslenkou jedne nemoci a epylepsie to neni

Exorcie

(Erik, 26. 1. 2012 12:47)

Na exorcii nemohou existovat žádné školy , či školení . není možné se tomu jakkoli někde v církevních institucích vyučit a složit z toho zkoušky . Pokud si toto osobuje nějaká církev , pak je v hrozivém omylu a tudíš není divu , že to s Anneliese dopadlo tak , jak to dopadlo... Vyhánění duchů a uzdravování posedlých je jedním z darů od Boha a je to jen a pouze sám Bůh , který své dary rozděluje a uděluje podle svého moudrého uvážení a tím také obdarovaného člověka ke svému daru i zmocňuje aby byl schopen ho vykonávat . Člověk si nemůže osobovat dar , který by chtěl , či po kterém sám touží , aniž by ho nejprve neobdržel od Boha . Pokud tomu tak je a člověk si vynucuje něco , co nemá a přitom pomíjí dar jiný o který třeba nestojí , pak jde o pohrdání Boží milostí a vyjadřuje svoji svévolnost . Koleduje si v podstatě o lekci .
Není potom divu , že takové snahy o exorcie dopadají tragicky .

Re: Exorcie

(Devils_PIMP, 29. 1. 2012 14:31)

Děkujeme za vaše postřehy - více o exorcismu se dovíte v článku: "Exorcismus"
S pozdravem
DP
(šéfredaktor)