Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kniha stínů

pozor nebezpečné

Kniha Stínů (anglicky „Book of Shadows“) slouží u vyznavačů wiccy k zapisování rituálů, zaříkání, fází měsíce, informací o sabatech, popisu oltáře, citátů, kouzel, i zážitků. První známou Knihu stínů napsal již zakladatel wiccy Gerald Gardner a její první verze nesla titul Ye Bok of ye Art Magikal. Později ji přejmenoval na Knihu stínů. Tento název je prý převzat ze stejnojmenného článku Mir Bashira, který pojednává o sanskrtském manuálu pro věštění ze stínů osob.

Na první stránce bývají informace o vlastníkovi a na druhé wiccanské rede nebo úvodní požehnání. Kniha Stínů je považována za soukromou věc, i když není přísně vzato rituální pomůckou, málokdy se půjčuje nebo nechává opisovat.

Členové covenů si vedou Knihu Stínů podle zvyklostí tradice a do ní opisovat určené texty (cvičení apod.), obsah se často vůbec nesmí sdílet s nečleny covenu. Také se lze setkat s covenovou Knihou Stínů, která má zhruba funkci misálu v katolické církvi. Obsahuje všechny rituály a zápisy o členech (iniciace a pod.). Každá tradice má svou mírně nebo zcela odlišnou. V tomto smyslu jde tedy o zapsanou praxi covenu.

V eklektickém proudu wiccy se Kniha stínů začíná vyskytovat i v elektronické podobě jako „Disk Stínů“ nebo „Soubor Stínů“ (Disk of Shadows).[

Pod názvem Kniha stínů vyšla také řada tištěných knih, věnovaných čarodějnictví.

Kniha stínů online (google trans)