Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stigmata - jsou to rány Ježíše?

 

Jako stigmata se v křesťanství označují rány na těle v místech, kde byl podle Bible zraněn Kristus během ukřižování. Křesťané věří, že stigmata se mohou projevit na velmi omilostněných věřících, u nichž jsou podle tajemství křesťanské mystiky symbolem ran Kristových.

Obvykle se rány objevují na rukou (na dlaních), na nohou (na kotníkách), na boku a jako krvavý kruh po trnové koruně. Rány na rukou a nohou obvykle sahají až na druhou stranu, stále krvácí, podle výpovědí způsobují svým nositelům bolest. Podle tvrzení nositelů se rány na těle vyskytnou náhle.

Stigmata se údajně objevují u lidí hluboké víry, oddaných službě Kristu. V křesťanství jsou chápána, jako dar i závazek vůči Bohu, který svou milostí tímto způsobem sdílí tajemství svého utrpení na kříži. Stigmata nemívají jen známí světci, ale například i skrytí řeholníci v klášterech.

http://4.bp.blogspot.com/-H1XiAfi6dgU/Ut7kvmku7QI/AAAAAAAAGRA/k51gN8tH8Hw/s1600/Irving+Francis+Houle+stigmata+1.bmp

 

V literatuře se často objevuje mylné tvrzení, že prvním nositelem stigmat byl sv. František z Assisi. Avšak stigmata se objevují již roku 1222 v Anglii u dvou lidí; ti byli ovšem upáleni na hranici jako kouzelníci. Již před sv. Františkem se záměrně zranila Maria z Oignes, aby mohla nosit Kristovy rány.

V pozdním středověku se potom osob se stigmaty objevuje velké množství, mezi jinými Lukardis z Oberweimaru, Kateřina Sienská, Gertruda z Oosten, Kateřina Janovská, Kateřina z Ricci. Toto rozšíření má souvislost i se zbožností zaměřenou k úctě ukřižovaného Krista a k jeho utrpení. Bolestná zranění nemusela být vždy viditelná – tak Kateřina Sienská mohla pozorovat svá stigmata podle své výpovědi pouze sama.

Stigmata se objevují i u osob v moderní době. U patera Pia se podle jeho výpovědi vyskytly po duchovním zážitku, a to již v mladém věku.

Asi nejznámější stigmatičkou současnosti je Catalina Rivas žijící v Bolívii. U ní se stigmata objevují jen jednou do roka na velký pátek. Dalším současným nositelem stigmat je P.James Manjackal. Stigmata se u něj projevují zejména při mši svaté při proměňování.

http://sspx.org/sites/sspx/files/styles/news_big/public/news/padre_pio_stigmata_mass460.jpg?itok=5AvxGB2Z

otec Pio - při svém pohřbu už stygmata neměl - kam asi zmizela?

Stigmata také bývají vykládána jako psychosomatický jev nebo rány, které si postižený sám přivodil.

Lidé si také způsobují stigmata, aby byli prohlášeni za svaté nebo z důvodů podmíněných nějakou specifickou duševní poruchou; mezi takové případy patří například Magdalena de la Cruz (1487–1560), která přiznala, že se u ní jedná o podvrh.

Z vědeckého pohledu mívají stigmata zásadní rozkol s historickými fakty, jelikož u lidí se stigmaty se objevují na dlaních rukou, což neodpovídá metodice, kterou během ukřižování používali staří Římané, kteří své oběti přitloukali na kříž přes zápěstí. (Ukřižovaný za dlaně by nevydržel vlastní váhu svého těla a z kříže by spadl, což vedlo k přibití člověka na kříž přes zápěstí, kdy se hřeb umisťoval mezi malé kůstky v zápěstí.) Předpokládá se, že stigmata na dlaních jsou odrazem toho, jak je zachycují umělecké představy na mnohých náboženských malbách, a nikoliv toho, jak byl skutečně Ježíš Kristus ukřižován.

sv. František z Assisi i u něj se oběvují stigmata.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hledam lasku kristovou

(Robert Čonka, 11. 10. 2017 13:22)

prosim za dar lasky kristova nejsem silny a jsem zlim clovekem heldam odpusteni hledam dar lasky pokory a pokani za vse prosim skrze kristovo rany milost radost na dusi at se deje co koliv prosim otce pia Jamese Manjackala aby ste zame prosili u boha tak i za zenu a nase deti prosim take za uzdraveni sexuani problemu mandzelskem svazku predevsim prosim za lasku kristovou moc krat dekuji amen.

Re: hledam lasku kristovou

(admin, 12. 10. 2017 11:23)

V první řadě doporučujeme, naučit se lépe gramatiku. I Bůh nesnáší blbce.

Re: Re: hledam lasku kristovou

(Kateřina, 11. 2. 2019 8:26)

Tak při čtení onoho komentu od pana Roberta se mě zmocnil zvláštní odpor..Sice chápu jeho "zapálení" ale nemusí se to přeci šířit přes vaše stránky jako nějaký vir,nebo spam (abych nebyla zas tak příliš krutá).Ztratila jsem se tu na vašich stránkách aspoň na dvě hodiny,dozvěděla se spoustu věcí a rozhodně jsem nečekala, že jediný komentář,který jsem si nakonec přečetla je důvodem, proč si myslím, že mnozí z nás jsou jen velké blbé opice( zde se musím omluvit opicím :-) a neměli by toto poselství předávat online,protože více takových komentářů,a nechci si ani představit,jak by v budoucnu vypadaly některé webovky,kdyby se tito dyslektické opičky začali navzájem ještě podporovat... jinak stránky velice zajímavé,tak snad ty nové budou ještě zajímavější.Hodně štěstí i panu Robertovi a trochu pokory by také neuškodilo..

Re: Re: Re: hledam lasku kristovou

(Kateřina, 11. 2. 2019 8:28)

tyto opičky.....možná i mě neuškodí trochu pokory .. :D