Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jangshi a Wendigo

 

Jagshi

 

 

Armády dynastie Čching na válečnách vápravách doprovázeli taoističtí čarodějové, kteří rituálné oživovali padlé, aby se mohli vrátit domů a být náležitě pohřbeni. Po návratu však tyto duše našly své vesnice vypálené a vypleněné. Nyní se tak bezcílně toulají Čínou a hledají klid. Jiangshi má jinak vše co má klasický upír, sání krve, citlivost na světlo, ale jinak je prakticky nezranitelný. Jelikož se jedná o jiné náboženství, nemůžeme tuto entitu posuzovat podle římsko-katolických pravidel pro upírství, které jsou nám tolik vlastní.

 

Wendigo

 

 

Skutečný tvor z kanadských lesů a prérií a také Minnesoty. S Wendigem se často střetávali lovci a táborníci v temných lesích. Popis Wendiga je vždy stejný: Thnoucí oči, neuvěřitelně vyhublé tělo, dlouhé zažloutlé tesáky, vysoký zhruba 15 stop se zažloutlou kůží.

Wendigové mají neuvěřitelně velkou chuť na lidské maso a tak v lesích občas zmizí z povrchu zemského nějaký člověk, který se stane potravou. Každý Wendigo býval kdysi člověkem, někdy hraničář, indián, horník či lovec.

Vždy je příběh stejný. Dlouhá krutá zima odřízne kmen či skupinu lidí mimo dosah pomoci bez potravy. K tomu aby přežili se stávají kanibaly a pojídají jiné členy skupiny. Kultury po celém světě říkají, že pojídání lidského masa dává člověku určité schopnosti jako je rychlost, sílu či nesmrtelnost. A také se věří , že dlouhodobé pojídání lidského masa člověka úplně změní a stává se postupně méně lidským. Vždy mají hlad.

Inuitští indiáni nazývají Wendiga různými jmény, včetně Witigo, Wikio, Wee-Tee-Go, ale každý z nich má zhruba stejný význam a to pojmenování" zlého ducha, který pojídá lidi". 1 verze tvrdí, že Wendigo býval člověk, který byl přeměněn zlým kouzlem.
Podle legendy ranných osadníků byl často Wendigo viděný jako znamení smrti v společenství. Wendigo ovšem vydrží dlouhé zimy bez jídla a to když spí několik let v kuse. o si pak lidi schovává, aby je pak našel když se probudí. Podle indiánů uměl také ovládat počasí, proto kmeny často tyto stvoření lovili.

Jack Fiddler
Nejslavnější lovec Wendigů. Ulovil přinejmenším kolem 14 Wendigů. jeho poslední vražda měla za následek jeho vězení ve věku 87 let. V říjnu 1907, jack a jeho syn stál před soudem a byl usvědčen za vraždu indiánské ženy. Jack připustil, že je vinen, ale na svou obhajobu řekl, že ji musel zabít, protože byla prokletá duchem Wendigo a tak by zabila členy svého kmene.
Jak zabít Wendiga?
Wendigové jsou prakticky nezabitelní. ve dne jsou dobří lovci, ale v noci ještě lepší. Wendigo má málo slabostí. Obvykle může být zabit železem, ocelí a stříbrem. nejvíce příšerná metoda je roztříštění ledového srdce kreatury stříbrem a rozkouskování jeho těla na kusy stříbrnou sekerou.
Hopi \ Anasazi
Symboly kmene Anasazi slouží na ochranu, říká seriál. Wendigo je nemůže překročit. Celá společnost zahadně zmizela. A to zejména díky modernizaci, stavěním všemožna a také díky rozkazům politických či vojenských činitelů.

zdroje:

Naučte se kreslit - Nemrtví, 2008, str. 72, Zoner Press, Keith Thomson