Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jednorožec - zvíře jehož záhada už byla vyřešena!

Jednorožec

Mýtus

Jednorožec je bájný tvor, který je obvykle zobrazován v podobě koně či antilopy s nápadným, dlouhým a šroubovitě krouceným rohem. Od křesťanského středověku je považován za symbol síly, čistoty a panenství. Proslul zejména jako štítonoš britského státního znaku.

jednorožec na britském státním znaku

Na velmi starých pečetích z Harappy v dnešním Pákistánu (asi 2500 př. n. l.) je zobrazeno zvíře, které připomíná klasického jednorožce. První, kdo se o jednorožci (řecky monokéros) výslovně zmiňuje, je řecký lékař Ktésias v 5. stol. př. n. l., který měl asi na mysli nosorožce indického, Ve svém díle ovšem popisuje hlavně jednorožcův roh a jeho údajné léčivé a magické vlastnosti. Na jeho zmínku navazuje přibližně po stu letech Aristotelés, který hovoří o dvou zvířatech s jedním rohem: o oryxovi a „tak zvaném indickém oslu“, což bude opět patrně nosorožec. Podobné údaje přinášejí také Plinius Starší, Strabo a Claudius Aelianus, za jehož jednorožcem již je nosorožec vidět zřetelněji. Představa jednorožce snad vznikla spojením oryxe, nosorožce a narvala, jehož „roh“ přesněji zub, byl vyhledáván jako kuriozita, u nás je ho možné spatřit např na zámku v Lednici, kde je zasazen do dřevěné atrapy jednorožší hlavy.

Představy o jednorožci se vyskytují i mimo evrpské prostředí. V mytologii starověkých Peršanů střeží bílý jednorožc podobný divokému oslu s třemi tlamami magický strom Harvisptochm (Strom všech semen), rostoucí uprostřed nebeského jezera Vourukaša. Druhý z perských jednorožců, Šadhavar, patří naopak mezi démonické bytosti, nepřátelské lidem. Má děrovaný roh, který nastavuje větru, čímž vzniká zvuk, připomínající hudbu na flétnu, lákající zvědavé tvory. Ty pak šadhavar probodne rohem a sežere. Zatímco ve starověké Indii má vzhled jednorohého býka nebo antilopy, Ve východní Asii je to zvíře podobné jelenu, v Číně nazývané Čchin-lin a v Japonsku Kirin.

http://i.lidovky.cz/14/031/lnc460/KIT5188b7_rhinoceros_blanc_jhe.png

Starověcí lidé nevidí moc velký rozdíl mezi nosorožcem a jednorožcem

Slovem monokéros přeložili překladatelé řecké Bible (Septuaginty) hebrejské slovo re´em, které původně znamenalo pratura. Latinská Vulgata je přeložila jako unicornis, odtud se název i pojem jednorožce rozšířily do všech evropských jazyků. Tento „jednorožec“ je v Bibli (zejména kniha Jób) obrazem síly a nezkrotného divokého zvířete.

Ve středověku se objevují i jiné představy o jednorožci, které s Biblí nesouvisí. Tento středověký jednorožec je ušlechtilé bílé zvíře, podobné koni, avšak s rozštěpenými kopyty (tedy sudokopytník) a s hřívou nebo bradkou. Uprostřed čela má dlouhý, spirálovitě stočený roh. Ač je to divoké zvíře, ke své samičce se chová velminěžně a dvorně. Proto se mohl stát vhodným symbolem rytířské lásky v poezii středověkých turbadúrů. Podle jiné pověsti má ve velké úctě panenství. Lze ho ulovit jen tak, že se do lesa vypraví čistá panna, jednorožec k ní přijde, složí jí hlavu do klína a může být tak chycen. Právě proto je ve výtvarném umění, zejména v 15. století, symbolem panenství a čisté lásky. O tom svědčí i slavná tapisérie Dáma s jednorožcem

.

Dáma s jednorožcem

Dlouho do novověku přežívala i jiná pověst, podle níž jednorožcův „roh“ (ve skutečnosti zub narvala nebo roh nosorožce) čistí vodu a zneškodňuje jedy, proto býval až do 19. století symbolem a ozdobou lékáren. Řada lékáren se jmenovala a dodnes jmenuje „U jednorožce“. Z jednorožčího (nosorožčího nebo narvalího) rohu se rovněž vyráběly poháry, které měly chránit před jedem. Pokud do takového poháru byl nalit otrávený nápoj, začal šumět a nebo se pohár roztrhl. Tato pověra mohla mít do jisté míry reálný podklad, pokud se jednalo o pohár z rohu nosorožce. Keratin může s některými jedy (např. arzenik) chemicky reagovat, proto mohlo dojít k určitému pěnění či šumění, ojediněle snad i k puknutí poháru. U organických jedů však k podobné reakci zcela jsitě dojít nemohl.

Einhorn

Roh jednorožce je žádáným lékem

Jednorožce lze nalézt ve všech středověkých bestiářích. Zde byly rozeznávány dva druhy jednorožců: "pravý" v podobě bílého koně s rohem, hřívou a sudokopytníma nohama a tzv. Camphurh, připomínající kozu nebo ovci se zadníma ptačíma nohama.

Jinou představu o jednorožci měli východní Slované. V ruském folklóru je jednorožec znám jako Indrik, car všech čtvernožců,žijící ve vysokých horách na konci světa. Je to obrovské zvíře, které se živí pouze vodou a neubližuje jiným živým tvorům. Má připomínat býka s jedním rohem. Jeho název vybrali ruští vědci na počátku 20. století pro třetihorního obřího nosorožce Indricotherium, největšího suchozemského savce všech dob, ač byl bezrohý.

Obří jednorohý "býk" s dlouhou srstí se objevuje i v mýtech a pohádkách původních obyvatel Sibiře, zvláště Evenků a Jakutů. Je možné, že se na vzniku této představy podíel vyhynulý nosorožec Elasmotherium.

Elasmotherium - byl snad toto bájný jednorožec?

 

Existencí jednorožců se v období renesance a baroka zabývali i přední učenci, například Leonardo da Vinci, Ulisse Aldrovandi nebo Konrad Gessner pokládali jednorožce za zcela reálné zvíře. V době objevných plaveb a cest cestovatelé opakovaně prohlašovali, že se v cizích zemích setkali s živým jednorožcem. Marco Polo se měl s jednorožcem setkat na Jávě, z jeho popisu ale vyplývá, že se jedná o nosorožce jávského. Jiní cestovatelé měli jednorožce údajně spatřili v Arábii, v tomto případě šlo patrně o oryxe. Starosta Magdeburgu a rovněž známý učenec Otto von Guericke roku 1663 dokonce sestavil z pravěkých kostí, nalezených v jeskyni v pohoří Harz, kostru „jednorožce“ a patrně ji doplnil rohem z narvala. Bylo to nicméně velmi nepravděpodobně vypadající monstrum, mělo pouze přední končetiny a namísto zadních jakési kolečko. Přesto tato rekonstrukce prý přesvědčila i jinak k jednorožci skeptického Leibnize. Ještě francouzský zoolog Georges Cuvier (+ 1832) argumentoval proti možnosti existence jednorožce anatomickými důvody.

http://www.strangescience.net/pics/unicorn.gif

Otto von Guericke sestavuje vlastního jednorožce - toto zvíře by ale asi příliž "nefungovalo"

Jednorožci se často vyskytují ve fantasy literatuře. Obvykle je zachována většina jejich mýtických vlastností – vzhled včetně šroubovitého rohu, jeho rozsáhlé magické vlastnosti (především protijedové) fungující i po oddělení od jednorožce i to, jak ho přitahuje nevinnost (především pannenská). Jednorožec bývá součástí hvozdu, tedy magického lesa, často i jeho ochráncem. Jen zřídka je zachována jeho nechuť k zabíjení – jednorožec sice nepatří mezi typické zabijácké bestie, ale kromě své magie může použít k obraně i svůj roh.

Jednorožec se vyskytuje ve slavné Alence v říši divů Lewise Carrolla, kde má spíše antropomorfní vzhled a jeho mýtcké vlastnosti nejsou příliš zachovány..

Jednu z hlavních rolí má jednorožec také v knižní sérii Amber. Ani zde se nejedná o „obyčejné“ bájné zvíře, ale spíše o boha nebo démona v podobě jednorožce. Zastupuje stranu řádu (druhou stranou je chaos).

 

Realita

Hypotéza Paranormal-activity

Jednorožec jako takový neexistuje a ani nikdy neexistoval. Dali mu za vznik zvířata typu nosorožce a narvala.

Narval jednorohý - mophl být předobrazem jednorožce

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

blbost

(blbec, 20. 8. 2012 13:38)

a chimery,pegasove a ostatní existujou protoze ostatni si „nevymyslely“ dalsi zvirata jim podobne (a jednorozce schovavate za narvala)

Re: blbost

(Admin, 21. 2. 2013 22:19)

Nikde nerikam ze existuji/neexistuji a pouze pokladam hypotezy ;)

Re: Re: blbost

(lalzar, 3. 8. 2018 17:11)

jde vidět že to je amatérský článek. Všimněte si těch chyb ve článku kdyby to byl profesionální článek určitě by tam nebyla taková spousta chyb a hlavně by tam nechyběla, nebo nebyla přehozená písmena

BEST software for captcha breaking!

(LatonyaFup, 26. 3. 2018 19:01)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

jednorozec

(safira, 12. 9. 2015 20:08)

ja treba na jednorozce werim ale nejwice werim na draky.. waran komodsky je poslednim zijicim drakem na zemi.. miticky wet je moznajen wyplod lidske fantasie ... ale jeden nikdy newi co se na swete ukrywa..

jednorožec

(adel123, 30. 11. 2014 12:29)

ja ale porad budu věřit kdo ví třeba ho někdy potkám

A co antilopy-třeba měly 1 roh ulomený (roh i 60 cm) nebo jinak poškozený

(Dagmaer, 5. 11. 2012 21:23)

pokud se podíváme na http://en.wikipedia.org/wiki/Blackbuck tj. antilopa jelení nebo antilopu losí (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Antilopa_los%C3%AD) nebo antilopa kudu, nebo antilopa vraná http://www.foxymonk.com/atlas-zvirat/antilopa-vrana/