Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poltrgeist

 

 

 

Poltrgeist. Toto slovo jste už možná slyšeli nebo možná ne. Pro hledače paranormálních jevů, nebo pro lidi zabývající se tímto tématem je to vcelku známý pojem. Slovo poltrgeist pochází z němčiny překlad slova je hřmotící, rámusící duch. Slovem poltrgeist se označuje paranormální jev, který spočívá v tom že něco pohybuje předměty a nábytkem.

 Poltrgeist neboli hlučný duch a záznamy o těchto pravděpodobně fyzikálních jevech se objevili už v minulosti. Kupříkladu v životopise Karla IV. Ten se na jednu noc ubytoval z Arnoštem z Pardubic v hostinci. Dostal přízemní pokoj ,ale v noci se začali dít divné věci, nějací neviditelní skřítci jak sám tvrdil začali pohybovat předměty a některé se začaly samovolně vznášet. Našli se i další záznamy kupříkladu v Severní Americe, Asii, ale také v Africe, kde už měli možnost se s tímto zvláštním jevem setkat. V Jižním Německu v zimě roku 1967 měl s duchem potíže i vážený advokát, který měl svoji kancelář v městě Rosenheim v jižním Německu. V kanceláři začaly zlobit telefony, kdy začaly samy od sebe zvonit a když jste zvedli sluchátko na druhém konci nikdo nebyl. Advokát tedy požádal telefonní společnost, aby tento tehdy pro něho ještě technický problém vyřešila. Společnost souhlasila a poslala pár montérů, aby to dali konečně do pořádku. Montéři opravili údajnou závadu, ale problém se nevyřešil. Problémy se, ale vrátily a montéři taky. I když montéři hledali jak mohli nemohli najít jedinou závadu ani telefonní společnost, která tam poslala ještě pár odborníku nevěděla v čem spočívá problém, o kterém se sami mohli přesvědčit.

 

http://1.bp.blogspot.com/-H-1gT2urqTo/UNChL9kAnXI/AAAAAAAACKQ/YiKAu_ufm4c/s1600/poltergeist1.jpg

 

Nakonec nastoupil ještě tým z poštovního úřadů, který nainstaloval měřič, jenž měl zaznamenat každý hovor. Problém to však nevyřešilo, ale ještě to celé situaci přitížilo. Zjistilo se že telefonní čísla jsou vytáčena z telefonů, z kterých zaměstnanci odpřísáhli, že nikam nevolali. Některá čísla byla volána neuvěřitelně rychle kupříkladu za jeden den se na měřiči objevilo, že číslo 0119 bylo voláno během 15 minut šestačtyřicetkrát. U telefonu však nebyl ani jediný zaměstnanec, který by k němu měl přístup a byl by schopen čísla vytáčet. Časem se, ale objevil problém i u ostatních spotřebičů. Zářivky samy od sebe a opakovaně vypadávaly z držáku, žárovky vybuchovaly či blikaly, zásuvky se vysunovaly ze stolů. Obrazy začaly na stěnách samy od sebe rotovat a vývojka vytékala z kopírek. Náklady na opravy spotřebičů a hlavně telefoní účty se neustále zvedaly, ale žádný fyzik a jiný odborník nebo technik nepřišel na to kdo stojí za tím problémem nebo kde je chyba.

Fyzici, kteří se pokusili přijít na to co se v kancelářích děje nemohli na nic přijít a udělali závěr, že problémy jsou způsobeny inteligencí kontrolovanými silami s tendencí vyhnout se řešení. Nakonec byl jako poslední pomoc do kanceláře pozván dr. Hans Bender jeden z nejuznávanějších parapsychologů v oboru psychiky. Ten si do kanceláře pozval, ještě pár odborníku ti na problém okamžitě přišli a usoudili, že se jedná o poltrgeista.  Případy poltrgeista jsou známe snad ze všech zemí, většinou de, ale o podvody za vidinou zviditelnění kupříkladu nedávný český případ, kdy se rodina pokoušela zviditelnit a sama si ničila žárovky a užila si svých pár minut slávy. Dr. Nandor Forot, rozvedl dokonce i rozdíl mezi obyčejným duchem a poltrgeistem ve své knize Encyklopedii vědy a psychice. Definoval poltrgeisty jako ,,hlučné duchy, působící periodické psychické poruchy potměšilého charakteru na určitých místech v přítomnosti určitých osob. Ano poltrgeist, někdy doslova pronásleduje jednu určenou oběť, která když vstoupí do budovy začnou se dít podivné věci o, kterých tam nikdy nebylo nic známo. Tuto teorii o pronásledování vypracoval Hans Bender, který si všiml, že tyto fyzikální  úkazy vrcholí v přítomnosti jedné devatenáctileté úřednice Annemarie Schneiderové. Kdykoli Annemarie vstoupila do kanceláře začaly se dít divné věci, lustry se začaly houpat, žárovky přestaly fungovat, ale jakmile opustila kancelář jevy přestaly a vše se zklidnilo. Poltrgeistům zaměřujícím se na lidi se říká ,,fokus,, nebo ,,agens´´

 

http://beforeitsnews.com/contributor/upload/373370/images/unnamed%20(36)(3).jpg

 

Lidé, kteří jsou poltrgeisty pronásledováni, jsou většinou frustrování, nešťastní a přepracování a nejsou naprosto v pořádku, to budí také teorii o tom, že lidé tyto jevy vyvolávají sami aniž by o tom věděli jedná se o jev podobný telekinezi. Velké problémy s Poltrgeisty měli obyvatelé Thornton Road, na tichém předměstí Birminghamu. V noci na jejich domy začali dopadat kameny velkých rozměrů, které rozbíjely střechy a vybíjely okna. Zprvu si všichni byli jisti, že se jedná o partu výrostků, kteří už nevědí jakým způsobem se mají bavit. Obyvatelé tedy zavolali polici, aby to prošetřila a zatkla ty grázlíky. Birminghamský policejní sbor tuto záležitost zprvu považoval za naprosto primitivní, ale nevěděli v co se tento případ vyvine. Policie hledala měsíc viníky a taky obhledávala okolní lesy, ale bombardování neustalo. Bombardování probíhalo co den a policie, která použila nejmodernější přístroje na vidění v noci a zaznamenávání tepla nemohla najít žádné viníky. Někteří policisti trávili celý den na zahradách bombardovaných domů ve spacích pytlích a pátrala potom co hází kameny na tyto domy, které lítaly prakticky odnikud. Policie použila kamery, intenzifikátory obrazu, noční hledáčky ,ale nemělo to žádné výsledky. Koncem roku to už bylo 3500 hodin, které policie využila na vyšetřování této záhady. Policie společně s vyšetřovatelem Turleym, který byl případem pověřen řekl ,, Jsme naprosto bezradní. Zkusili jsme všechno, co umíme, a přitom jsme neobjevili kdo to dělá´´ řekl Turley novinářům.  

 Ale není to první případ kdy bylo zaznamenáno házení kamenů na obydlí a nebyl objeven viník. Nejstarší zaznamenaný případ je z roku 858 kdy v malém městečku Bingen na Rýně došlo k události, která byla zapsána ,, Zlí duchové házeli kameny, anebo se tak myslelo, a ty bušily do zdí obyčejných stavení jako rány kladivem´´. Jsou taky zaznamenaný případy, kdy poltrgeisti způsobily lidem těžší a lehčí ranění. Nejznámější případ je mladé Rumunky Eleonory Zugunové. Již od mala se v přítomnosti Eleonory děli zvláštní věci, ale nejvíce zajímaly lidi rudé stopy, které se dívčině po těle objevovaly. Objevovaly se na ní taky stopy zubů a drápy poltrgeista, který holku týral. Během pozorování si zapsal případ, kdy byl s hraběnkou Wasillko u holčičky, která zničehonic vydala ze sebe výkřik bolesti. Hraběnka ihned přiběhla k holčičce a vyhrnula ji rukáv. Na ruce měla hluboké stopy po kousnutí šest zubů nahoře a pět dole, které tvořily elipsu. Zaznamenal i další případy, kdy se na ruce holčičky objevily stopy ve tvaru písmen, všechny během pár minut opuchly a zanítili se a pak pomaličku zmizely. Dívka byla neustále pod sledováním, takže bylo jisté, že si ty stopy nemohla způsobit sama. Největší problémy s tímto jevem se objevily v Británii a na Severu Evropy, kdy poltrgeisti hodně lidí vyhnaly ze svých domovů, nebo je těžce obtěžovaly a působili jim újmu jak finanční tak psychickou a v extrémních případech i fyzickou. Ale ne vždy je poltrgeist zlomyslný. Jedna rodina na severu Skotska měla s poltrgeistem problémy. Duch v noci dělal hluk, a přemísťoval předměty. Jednu noc dělal duch nepředstavitelný hluk, při kterém se nedalo ani zahmouřit oči. Otec se naštval vyšel ven s pistolí, kterou vytáhl z nočního stolku a zjistil, že dům hoří, jakmile to zjistil duch přestal dělat hluk a otec díky němu stačil zachránit členy rodiny před ohněm, ve kterém by jinak uhořeli.

 

http://woggleblog.com/wp-content/uploads/2012/02/Article_RealHauntings3.jpg

 

Ale ne vždy jsou poltrgeisti jak jsem již řekl tak zlomyslní a působí jenom problémy. O tom by mohl vyprávět Michael Collinridge, kterému se duch zabydlil v hůlce, která mu sama od sebe začala tančit po stole nebo levitovala. Michael toho využil a chodil s ní po hospodách, kde za peníze nechal hůlku zatancovat hostům a pijákům. Hůl dokonce na přání kamarádu vyťukávala melodie podle toho jak si řekli.  Micheal měl hůl už od čtrnáctilet a zažil s ní jak sám řekl neuvěřitelné věci a nikdy se mu nestalo že by ho duch napadl či mu způsobil nějakou újmu. Ale jsou i hrůznější případy, nejznámější pochází Barbadosu, kde žila rodina jednoho bílého otrokáře. Když jeden člen umřel byl pohřben do rodinné hrobky, ve které si nikdy nic nestalo. Teprve když umřel otec a byl pohřben do hroby začaly se v ní dít divné věci. Když umřela dcera a hrobka byla opět otevřena zjistilo se, že hroby jsou přeházené a těla jsou různě přemístěna po celé hrobce. Tyto hrůzné úkazy lidi vyděsily a zprvu z toho byli obvinění černoši, kteří se podle lidí mstily. Hrobka byla uklizená a těla opět položená do hrobu. Za měsíc byla opět otevřena a zjistilo se, že hroby jsou opět přeházené. Policejní důstojník, který byl tímto případem pobouřen se rozhodl jednat a nechal hrobku posypat pískem a nechal ji zabetonovat a postavit na každou noc stráž před hrobku. Po týdnu byl hrob opět otevřen a objevily se stejně věci jako minule. Těla byli přeházené některé v groteskních polohách a hroby byli různě přeházené a jedna byla rozbita o stěnu. Ale v písku na zemi nebyl jediný náznak chodidel a nikdo neměl do hrobky přístup. Nakonec se rozhodlo o tom, že bude přesunut hrob otce, protože po vložení do hrobky se v ní začaly dít divné věci. Po přesunutí se celá věc opět zklidnila.

 Bylo zaznamenáno ještě několik stovek až tisíc případu, kdy byli rodiny či jedinci pronásledování a týrání tímto duchem. Mnoho lidí si však stojí za tím, že se jedná stále o neobjasněný fyzikální jev. Ať už je to jakkoli jedná se o největší záhadu, moderní doby, která stále čeká na objasnění. Kdo ví jestli se na to někdy přijde nebo to zůstane, stále nám neobjasněnou záhadou. zdroj

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

vzdi je neco cemu se neda porozumet

(elena, 2. 9. 2015 17:02)

nikdi nepochopime co se na timhle svete deje ?? vsude sou pananormalni aktiviti aji kdiz to necekame vsechni tihle veci sou nanasi planete a nevime co jete muzem videt podivejte se na zahadi a misteria nebo pribehi o duchach yutube ???

poltrgeist

(Aneta, 5. 5. 2015 14:47)

Je to docela strasidelne.