Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak Houdini okouzlil svět

14. 9. 2011

  

 

 HARRY HOUDINI

 

 
 

 

Unikal ze svěrací kazajky, dokázal se vysvobodit z čínského mučicího stroje i želízek. Legendární Harry Houdini byl průkopníkem a mistrem v umění vyprostit se z pout či uzavřeného prostoru. A též nepřítelem báchorek o nadpřirozených schopnostech.

 

 
Harry Houdini se stal průkopníkem umění anglicky nazývaného "escapology"
Harry Houdini se stal průkopníkem umění anglicky nazývaného "escapology" | foto: Profimedia.cz

 

Pravé jméno muže, který se narodil před 135 lety, 24. března 1874, v Budapešti, dnes skoro nikdo nezná. Není divu, už v raném dětství se Ehrich Weiss přestěhoval s rodiči do USA a později se ke svým maďarským kořenům ani jménu nehlásil. V rozhovorech dokonce uváděl jako své rodiště městečko Appleton v americkém Wisconsinu, kde Weissovi několik let pobývali.

Už od devíti let vystupoval jako artista na visuté hrazdě. Říkal si "Ehrich, princ vzduchu".

A ve velkohubých prohlášeních pokračoval Houdini celý život. Na rozdíl od většiny ostatních smrtelníků si to však mohl dovolit.  Na obrázku můžete vidět Houdiniho, jeho matku vlevo a vpravo jeho manželku Bess Houdini.

Jeho kariéra se úspěšně formovala a Houdini začal v cirkuse vystupovat s karetními triky jako "Karetní král". Brzy však začal koketovat se svou nejoblíbenější činností – s úniky.

Harry Houdini a davy publika. Show legendárního mága byly velkolepé

A začal si říkat Harry Houdini. Už od dětství totiž obdivoval francouzského eskamotéra a podle některých i zakladatele moderního kouzelnictví Robérta Houdina. Pseudonym Houdini tak měl být holdem jeho předchůdci.

Evropské turné

V roce 1899 nastal zlomový okamžik. Houdini potkal svého budoucího manažera Martina Becka, který byl rodákem z Liptovského Mikuláše (viz foto vpravo) a ten mu zařídil velkolepé turné po Evropě.

Se svou show procestoval země od Anglie po Rusko a všude jej obdivovali. Od místních policistů se nechával spoutávat a zamykat do cel, aby po několika minutách přišel, rozesmátý, zpátky mezi obecenstvo. V Moskvě se mu dokonce podařilo uniknout z vozu, který přepravoval vězně do sibiřského vyhnanství.

Našlo se však i pár závistivců, kteří kouzelníka obviňovali z podvodů, jako například policista z Kolína nad Rýnem. Houdini podle něj unikal z pout hlavně díky úplatkům. "Král želízek" soudní spor s policistou vyhrál jasným důkazem o svém umění. Dokázal otevřít soudcův trezor.

 

Americká show

Roku 1904 se vrátil do USA a koupil si dům v New Yorku. Stojí dodnes, takže pokud budete mít někdy cestu 113. ulicí v Harlemu a zatoužíte po fotografii před domem Harryho Houdiniho, hledejte dům z hnědého pískovce. Obrázek níže. 

 

Léta 1907 až 1910 se nesla ve znamení Houdiniho obrovských úspěchů. Při turné Spojenými státy se vyvlékal z pout, řetězů, provazů či svěracích kazajek, zatímco visel nad hlavami napjatého publika.

Jako první na světě mimochodem objevil způsob, jak se dostat ze svěrací kazajky. Vše bylo pouze o sebedisciplíně. I při těch nejšílenějších číslech se dokázal uklidnit a postupoval krok za krokem jako stroj. Přípravou na číslo trávil hodiny a hodiny. Naučil se dokonce posouvat kosti a přizpůsobovat tělo tak, aby se mu podařilo vždy alespoň o kousek uvolnit sevření, a pokračoval po malých krůčcích až do úplného vyproštění.

Na jeho úspěšném tažení se ovšem rozhodly přiživit celé zástupy imitátorů a zájem diváků se vyčerpával, takže Houdini sahal ke stále šílenějším kouskům.

Unikal ze zamčených nádrží plných vody, nýtovaných kotlů, poštovních vaků. Právě možnost selhání a úmrtí byla tím, co tehdejší znuděné publikum vzrušovalo. Kouzelník přitom diváky zapojoval do dění na pódiu. Vyzýval je k ještě nápaditějším návrhům, jak udělat celý únik složitější.

Jednou ho tak vyzvali pivovarníci, aby se dostal z nádrže naplněné pivem místo vody. Ano, jsme v Americe: mnohé z těchto výzev byly předem prodiskutovány s místními obchodníky, a sloužily tak jako dobrý marketingový tah.

Kouzelník v. šarlatáni

Houdini však unikl i ze sevření iluzionismu. Jeden čas byl nadšeným letcem a proklestil si cestu i na filmové plátno. Po několika filmech si založil vlastní filmařskou společnost. Zisky nakonec nebyly podle jeho očekávání, takže mág filmovou branži opouští. I tak mu ale angažmá vyneslo hvězdu s jeho jménem na Hollywoodském chodníku slávy.

"Pořádně to utáhněte!" Harry Houdini byl frajerem, který si to mohl dovolit
 

Kromě toho působil jako unikátní expert: jako člen Amerického vědeckého výboru pomáhal akademikům objasnit podvody, které se tvářily jako produkt nadpřirozených schopností.

Kvůli svému neúprosnému odhalováním šarlatánů přitom Houdini přišel i o vzácného přítele – Arthura Conana Doyla.

"Stvořitel" Sherlocka Holmese byl totiž přesvědčeným zastáncem spiritualismu a sveřepě odmítal Houdiniho důkazy, které existenci nadpřirozených jevů vyvracely. A když Houdini trvale odmítal Doylovo tvrzení, že je velmi silné médium a mnoho ze svých triků dokáže provést jen za pomoci paranormálních schopností, pohár přetekl.

Mágové umírají na Halloween

Ostatně to, že byl tvorem z masa a kostí, a nikoli bytostí s nadpozemským nadáním, "prokázal" Houdini bohužel i svou smrtí.

Vyproštění se ze svěrací kazajky bylo elitním číslem Harryho Houdiniho
 

Když v roce 1926 odpočíval po jednom z vystoupení v šatně, kde ho kreslili studenti výtvarného umění, jeden z nich se jej zeptal, zda jeho tělo vydrží jakýkoliv úder.

Samozřejmě, zněla odpověď. Houdini dostal tři rány do oblasti žaludku, ale poté jeho břišní svaly povolily. Následovalo několik dalších úderů a Houdini si začal stěžovat na velké bolesti.

I přes ně pokračoval na další vystoupení, hned po něm byl ale hospitalizován. Bylo však pozdě. Již dlouho trpěl problémy slepým střevem. K jeho prasknutí by přitom došlo nejspíš i bez incidentu se studentským vyzývatelem.

Smrt legendárního mága přišla symbolicky – na Halloween. Své životní turné ukončil Harry Houdini 31. října 1926 ve dvaapadesáti letech.

 

Jeho pohřbu se zúčastnilo na dva tisíce smutečních hostů. O osmačtyřicet let později, v dubnu 1974, měla být přečtena jeho závěť. Všichni očekávali dlouhý spis odhalující kouzla a metody úniku, iluzionista si však s pozůstalými pohrál i po smrti. Žádná závěť neexistovala.

 

Nejlepší Houdiniho kousky

Vyklouznutí z želízek: Přes čtyři tisíce lidí a stovku novinářů přilákal Harry Houdini v roce 1904 do Londýna. Přijal výzvu londýnských novin Daily Mirror, které si pro mistra úniků připravily speciální pouta, která pět let vyráběl birminghamský zámečník. Za hodinu a deset minut se z okovů dostal, nejdřív však musel rozřezat svůj kabát kapesním nožem, který držel mezi zuby. Po uzamčení pout mu jej už totiž zakázali sundat.

Spekulace operují se zajímavým okamžikem – zhruba po hodině snahy přišla za Houdinim jeho žena a políbila jej. Zlí jazykové tvrdí, že měla v ústech klíček od želízek, a Houdini tak měl úkol značně usnadněn. Přesto však kouzelník tvrdil, že šlo o jeho nejnáročnější úkol.

 

Útěk z čínského mučicího stroje: Spoutaný Houdini byl pověšen za nohy hlavou dolů do průhledné nádrže plné vody. Prosklená čelní stěna umožňovalo divákům sledovat jeho počínání a snahu o vysvobození z pout. Do nádrže byly navíc ponořeny mříže, aby Houdinimu zabránily v pohybu.

Svěrací kazajka: Jeden z Houdiniho nejslavnějších kousků. Pro větší efekt byl zavěšen hlavou dolů z vysoké budovy či jeřábu. Základem bylo dostat lokty co nejdál od těla a pomalu za pomoci speciálních pohybů uvolňovat stále více a více místa v kazajce. Ze spárů kazajky se Houdini dokázal dostat za 2 minuty 37 sekund.

Pohřben zaživa: Tento kousek jej stál málem život. Za celou kariéru předvedl tento trik pouze třikrát. Hned při prvním pokusu v roce 1917 téměř zemřel. Byl pohřben bez rakve do hloubky takřka dvou metrů. Když jej zaházeli hlínou, začal se hrabat ven. Při pokusu volání o pomoc se mu do úst dostaly kusy hlíny a začal se dusit. Nakonec se z posledních sil na povrch prohrabal, ale omdlel a musel být asistenty odnesen.

 

Zdroj: http://xman.idnes.cz/harry-houdini-mag-ktery-nenavidel-sarlatany-fm2-/xman-styl.aspx?c=A090326_173132_xman-styl_fro

 

 

* * *

Biografie z csfd.cz

Harry Houdini vlastním jménem Erich Weiss se narodil 24. března 1874 v malém městečku Apleton státu Wisconsin. Otec byl rabín a pocházel z Maďarska.

Jako malý chlapec rozbíjel své hračky jako jiné děti, ale na rozdíl od ostatních je potom opět dával dohromady. Z hraček přešel k hodinám. Jelikož miloval sladkosti, začal je jeho otec zamykat do skříně. Avšak Erich brzy přišel na způsob, jak ji otevřít. Otce to pobavilo, tak začal montovat stále složitější zámky, ale budoucího Harry Houdiniho nedokázalo nic zastavit. Později sám Harry přiznal, že to ani nedělal kvůli sladkostem, ale kvůli obdivu sourozenců.

Později se zaměřil na provazy, karty, mince a pravidelně se chodil přiučovat do kočovných cirkusů. O jeho umění se vypráví mnoho historek. Třeba, že mu veškeré své vědění předal umírající fakír, ale jsou to pouze báchorky. Všeho dosáhl svou pílí a svým nadáním.

V jedenácti letech odešel ze školy, aby se mohl věnovat zámkům a kouzlení. Vstoupil jako učeň k zámečníkovi, ale již po pár měsících učil svého mistra, jak si z pouhého kousku drátu lze vytvořit paklíč. Když ho přestaly bavit i zámky, začal se věnovat více kartám a ohebnosti svého těla. Většinu vědomostí získával z díla Paměti Roberta Houdina, který působil jako velvyslanec, spisovatel, ale hlavně jako kouzelník. Zde přišel ke svému pseudonymu. Z Ericha Weisse se stal v roce 1890 Harry Houdini.

Koncem října roku 1926 byla diagnostikována sněť slepého střeva. Lékaři mu dávali necelý den života. Přesto žil Houdini ještě dalších sedm dní. Sedmý den nechal zavolat pro svého bratra, kterému zdělil: "Přestal jsem bojovat. Tentokrát jsem prohrál." Harry zemřel o Hallowenu.

Je označován za největšího mága všech dob. Jeho úžasné triky a kouzla ještě dnes zůstávají záhadou. Dvakrát téměř přišel o život. Poprvé v Detroitu, když se nechal svázat a byl vhozen do ledové řeky a podruhé, když se nechal pohříbít zaživa. V dubnu 1974 měla být otevřena Houdiniho závěť, která měla vysvětlit jeho kouzla, avšak Harry předvedl další trik i tolik let po své smrti, listina vůbec neexistovala.

 

 

Houdini předvádí Chinese Water Torture Cell 

Najít více zdrojů v češtině o známém iluzionistovi svědčí o jeho umění. Jakoby ani nebylo k naleznutí informace o něm. Samozřejmě v anglickém jazyce toho naleznete více a níže máte uvedené na jakých stránkách, možná později budou některé přeloženy :)Kdo si nebude chtít zapřekládat nebo počíst je pár filmů, které by Vám mohly prozradit život tolik uznávaného iluzionisty.

Filmy : http://www.csfd.cz/film/224079-iluze-lasky/ 

           http://www.csfd.cz/film/11798-houdini/

           http://www.csfd.cz/film/34907-young-harry-houdini/

          http://www.csfd.cz/film/288399-houdini-odhalena-tajemstvi/

          http://www.csfd.cz/film/23787-great-houdini-the/

  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář