Jdi na obsah Jdi na menu
 


Browniové - domácí skřítci

2. 8. 2011

 

http://www.bubaci.unas.cz/ostatni/bubaci/diblik.jpg

 

 

V noci lidé obvykle spí. Nebo dělají zajímavější věci. Na skotských farmách si ovšem přece jen raději zdřímnou. Po soumraku se tu totiž objeví malí oškliví hnědí mužíčci, kteří se s chutí vrhnou na domácí práce. Jsou vlasatí, s obličejem podobným odloženému pomeranči, který se na podlaze setkal s botou, jsou veselí a přátelští. A až urážlivě filantropičtí – pokud za své služby dostanou jakkoliv zaplaceno (byť v naturáliích), sbalí se a zmizí. Jinak zachovávají věrnost, pokud se rodina stěhuje, následují ji – i mimo Skotsko.

Jak už to v podobných případech bývá, jsou neviditelní a spatřit je mohou jen děti a osoby poctivé. Browniové, kteří žili v domácnosti Roberta L. Stevensona se specializovali – jak jinak – na vymýšlení nápadů. Jak slavný spisovatel prozradil, z jejich hlaviček pocházela mimo jiné proměna doktora Jekylla v pana Hyda.

Ačkoliv jsou výjimečně užitečným druhem elfů, pracovním zařazením patří mezi plejádu domácích skřítků, hospodáříčků či šotků, vyskytujících se v nejrůznějších formách po celém světě. Pročež nemusíte mít obavy o tu hromadu špinavého nádobí, která se nezadržitelně vrší v kuchyni – stačí zalézt do postele a pro jednou vynechat ty zajímavější věci.

 

Ilustrační obrázek je reklamou na fotoaparát Kodak Brownie, což byl také nenápadný pomocníček – automat z roku 1900, pod tímto jménem se vyráběly a prodávaly nejrůznější Kodaky až do padesátých let. Mimo jiných byl Baby Brownie i první přístroj Jana Saudka.

 

http://www.aurika.estranky.cz/img/picture/66/c02--dobbys-warning.jpg

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář